Trzy pierwsze zostały podane przez panią doktor Wydziału Medycyny Weterynaryjnej we Wrocławiu specjalizującą się w dietetyce psów i kotów. Nie zdecydowałam się na nie ponieważ byłabym badaczem a nie chciałam robić doświadczeń na moich - i tak już doświadczonych przez los - szczeniakach. Oto one:
I
1. mleko krowie odtłuszczone (0,5%) - 44g
2. ser biały odtłuszczony (poniżej 2%) - 50g
3. żółtko jaja kurzego - 1szt (+/- 10g)
4. olej słonecznikowy 6g
5. preparat mineralno witaminowy dla szczeniąt w kroplach - 0,2 g (dostępny w lecznicach dla zwierząt)
II
1. mleko krowie odtłuszczone (0,5%) - 800 ml
2. śmietana (12%) - 200 ml
3. węglan wapnia - 6g (dostępny w aptekach)
4. kwasek cytrynowy spożywczy - 4g
5. żółtko jaja kurzego - 1szt (+/- 10g)
6. witamina A - 200 j. (preparat witaminowy dla ludzi dostępny w aptekach)
III.
1. mleko krowie odtłuszczone (0,5%) -64 g
2. ser biały odtłuszczony (poniżej 2%) - 15 g
3. żółtko jaja kurzego - 1szt (+/- 10g)
4. olej słonecznikowy - 3g
5. preparat mineralno witaminowy dla szczeniąt w kroplach - 2,5 g (dostępny w lecznicach dla zwierząt)
6. węglan wapnia - 0,5g (dostępny w aptekach)
Czwarty przepis został zaproponowany w jedynej książce dotyczącej pediatrii weterynaryjnej autorstwa John'ego D. Hoskins'a.
1. mleko krowie lub kozie - 120 ml
2. woda - 120 ml
3. żółtko jaja kurzego - 2-4 szt
4. olej roślinny - 1-2 łyżeczki
5. węglan wapnia - 1g (dostępny w aptekach)
UWAGA! Mleko przygotowane da szczeniąt, niezależnie od przepisu, musi zostać podgrzane do temperatury ok 37,8 ℃. Należy podawać je odpowiednio często i w optymalnej ilości, w zależności od wieku szczeniąt (patrz opis kolejnych tygodni).
Jeśli przygotujemy większą ilość mleka powinno być przechowywane w lodówce w temp 4 ℃ maksymalnie przez 48 godzin.
Jeśli ktoś zna inny, sprawdzony przepis lub skusi się na wypróbowanie, któregoś z powyższych, proszę o kontakt.
mam ok 3 tyg szczeniaka, ktorego wlasciciel za szybko wzial od matki, ze wzgledu na swieta i potencjalnych nabywcow. Nie pozostaje mi nic innego jak się skusić na wypróbowanie. poki co wypróbuje ten 2 sposób mam nadzieje ze piesek będzie dobrze znosić nowe mleko. ten kwasek cytrynowy mnie jednak zastanawia, moze zastosuje zamiennik w postaci soku z cytryny? jakos kwasek zawsze kojarzyl mi sie z czytą chemią
OdpowiedzUsuńWitam,
OdpowiedzUsuńto są przepisy Pani Doktor z katedry żywienia na Uniwersytecie we Wrocławiu.
Myślę, że spokojnie może się Pani trzymać przepisu.
Kwasek cytrynowy dodaje się w celu otrzymania odpowiedniego pH.
Jeśli chce Pani zastąpić 4g kwasku cytrynowego to odpowiada on jednej średniej wielkości cytrynie.
Sama karmiłam moje szczeniaki kupnymi preparatami.
Polecam Royal Canin albo Bephar przy czym ostrzegam że najlepiej stosować cały czas to samo lub zmieniać powolutku.
Proszę też pamiętać o lekkim podgrzaniu (mleko ma być letnie)
i masowaniu brzuszka po nakramieniu (wilgotną ciepłą szmatką)
- normalnie suka wylizuje swoje szczeniaczki po nakarmieniu.
Dziekuje za rade.Odkąd pamiętam w domu był jakiś pies,ale nie mialam jeszcze do czynienia ze szczeniakiem, tym bardziej takim maleńkim.Pies którego mam już od kilku lat trafil do nas ze schroniska jako dorosły psiak, niestety nie odkrył w sobie instynktu ojcowskiego. Malego mam od wczoraj,mleko podaje cieple, bo za 1 razem jak podalam o temp pokojowej to mial kolki chyba, a co do masazu brzuszka to bede od nastepnego karmienia stosowac.Pewnie jeszcze w nocy będzie się domagał karmienia. Nie dostalam dzis wit. A o odpowiednim stężeniu do jutra musi wytrzymac. mleko krowie srednio mu smakuje,kupilam takie o obnizonej zawartości laktozy nie wiem czy to dobrze.sugerowalam się opinią, że koty źle ją znoszą, no ale jutro już będzie mieć odpowiednie mleko.
OdpowiedzUsuńI jak piesio ? Prawie 8 miesiecy ?
OdpowiedzUsuńWitam mam 8 tygodniowego szczeniaczka shih tzu jest u mnie 3 dzień karmię go ryżem z mięskiem z kurczaka i troszkę marchewki je tak około dwóch łyżek. Jednak szuka mamy i jak coś odstaje to zaraz cycka to... ;/ które będzie odpowiednie dla malucha? tak aby go nie przekarmić
OdpowiedzUsuńDieta którą, Pani stosowała jest idealne dla 8tygodniowego szczeniaka. W tym wieku nie podajemy już mleka dla szczeniąt. Jeśli chodzi o mleko krowie to nie jest one wskazane ani u szczeniąt ani u psów dorosłych.
OdpowiedzUsuńJa polecam wszystkim produkt mlekozastępczy Milvet którego dystrybutorem w Polsce jest firma Eurowet. Łatwy do kupienia w sklepach internetowych oraz na allegro. Wyprodukowany we Francji, szczeniaki supr go przyjmują, nie zwracają i nie maja rewelacji żołądkowych. Naprawdę gorąco polecam, jako hodowca nie podjął bym się robienia mleka samemu!!
OdpowiedzUsuńCzy dla tygodniowych szczeniaków mogę podawać któryś z tych przepisów czy lepiej nie podawać wcale ? Mam suczkę rasy amstaff, urodziła 8 szczeniąt i chciałbym pomóc jej wykarmić młode bo widzę że się męczy.
OdpowiedzUsuńja myślę że nie musisz jej pomagać :) wystarczy kupić w sklepie zoolocznym taką karme lub witaminki które zwiększają dawkę mleka *
OdpowiedzUsuńmam tygodniowego szczeniaka i niewiem co mam my dawać bo suczka nie jest nim troche zainteresowa i dałem mu 5 min. temu mleko z nutelki w formie strzykawki i niewiem co tak do końca dawac a jest chudy ze czuc i niego żebra. HELP
OdpowiedzUsuńHELP
Witam. Mam maleńkiego szczeniaka ma dokładnie 8 dni. Jego mama ma pierwszy raz male. Dwa są silne rosną jedzą i nimi sie zajmuje a jednego odtrąciła strasznie piszczy siedzę nad nim od wczoraj i nie wiem co mam robić ogrzewam go próbowałam go przystawiac do jego mamy ale ona od niego ucieka. Serce mi zaraz pęknie jak mu.nie pomogę. Próbowałam podawac mu pokarm zastępczy ale nie pije tego nie radzi sobie. Ratunku
OdpowiedzUsuńPrzepis III stosuję z powodzeniem od prawie 2 tygodni u nieco ponad 4 tygodniowego liska. Mlekiem komercyjnym strasznie zaczął się krztusić po wyrznięciu ząbków, a to bardzo dobrze toleruje.
OdpowiedzUsuń