2010/01/11

odchów ślepego miotu - tydzień pierwszy


Odchowanie ślepego miotu bez suki.

W głównej mierze jest to zadanie dla hodowcy, jednak w tym przypadku - jak się później okaże - przeplata się z wyzwaniami dla lekarza weterynarii.

Szczenięta, które do mnie trafiły miały 4-5 dni (zdjęcie 1).
W tym wieku powieki i uszy są zrośnięte.

Napięcie mięśni prostowników zaczyna przeważać nad dotychczasowo (do 4 dnia) przeważającym napięciem mięśni zginaczy.
Dlatego dotąd zwinięte w kłębek maluszki, leżą rozprostowane z główkami odchylonymi do tyłu.
Jedynym odruchem jaki wykazują maluchy w pierwszym tygodniu życia jest odruch szukania brodawki sutkowej.
Wrodzony mechanizm nakazuje maluchom pełzać w stronę ciepła, szukać sutka i ssać.

Podwzgórzowy mechanizm regulacji temperatury nie jest jeszcze wykształcony.
Zjawisko termogenezy nie występuje do około tygodnia. Pozostawienie w zbyt chłodnym miejscu grozi hipotermią (wychłodzeniem), w zbyt ciepłymym - hipertermią (przegrzaniem).

Optymalna temperatura to 37,2℃.
Nie należy szczeniąt ogrzewać do wyższej temperatury, kojarzonej ze szczeniętami a występującej u szczeniąt starszych
. Odradzam używania koców elektrycznych bez termostatów. Szybko nagrzewają się do bardzo wysokich temperatur i chwila nieuwagi może skutkować poważnymi oparzeniami.
Dlatego do ogrzewania najlepiej używać termoforów, plastikowych butelek wypełnionych ciepłą wodą i zawiniętych w szmatkę. Butelki, które ostygną można ogrzewać w mikrofalówce.
Maluchy jedzą, wypróżniają się i śpią. Rosną w ogromnym tempie podwajając swoją wagę w około dwa tygodnie.
Brzmi banalnie, jednak gdy zabraknie suki, wszystko jest bardzo skomplikowane.


Właściwe przygotowanie mleka jest niezmiernie ważne. Jakikolwiek błąd może spowodować biegunkę, a biegunka to podstawowy problem, którego będziemy się wystrzegać.

MLEKO musi zostać przygotowane ściśle według przepisu producenta.
MLEKO musi zostać ogrzane do temperatury 36-37
℃.
MLEKO musi zostać dokładnie wymieszane (najlepiej mikserem).
MLEKO należy podawać w ilości odpowiedniej dla danego wieku i ciężaru szczenięcia.

Smoczki i butelki na mleko po każdym posiłku muszą zostać wymyte i wyparzone a mleko przechowywane w lodówce maksymalnie 48 godzin.
Cała trudność polega na wytrwałości i systematyczności.
Pamiętajmy, że szczenięta w tym wieku są karmione co około 2 godziny w dzień i w nocy.
Może zdarzyć się tak, że poszczególne maluchy są głodne o innej godzinie. Tak, to oznacza nieprzespane nocy dla opiekuna.


Do karmienia szczeniąt można użyć buteleczek ze smoczkami dla dzieci (kosztują około 5 zł) i u mnie dobrze spełniały swoje zadanie.
W sklepach zoologicznych można również kupić butelki ze smoczkami przeznaczonymi dla szczeniąt. Takie butelki firma Royal Canin dołącza do swojego mleka w proszku.
Opakowanie 400 g z butelką i trzema smoczkami o różnej długości i grubości kosztuje 65 zł (polecam).
Wielkość otworu w smoczku powinna być dostosowana do wieku szczeniaka. Jeśli będzie za duży może dojść do zachłyśnięcia mlekiem a przy za małym otworze szczenię będzie połykało powietrze.
Sama używałam butelek dla dzieci z otworem o średnicy poniżej milimetra.

Sprawdzone przeze mnie produkty komercyjne to Royal Canin, Beaphar i Bento Kronen. Puszka Beaphar 200 g kosztuje 24 zł. 2 kg mleka Bento Kronen ok 150 zł, przy czym zdecydowanie polecam tylko mleko Royal Canin i Beaphar.
Bardzo ważne, że jeśli zamierzamy zmienić używane do karmienia mleko musimy robić to STOPNIOWO. Do dotychczas podawanego mleka dodać 1/4 część nowego produktu. W drugim dniu mieszać produkty w stosunku 1:1. W trzecim dniu nowy produkt mieszać z 1/4 wcześniej stosowanego. Czyli dopiero czwartego podamy szczeniętom sam nowy produkt. Trzeba o tym zawsze pamiętać i zmianę rozpocząć gdy mamy jeszcze wystarczającą ilość produktu, który planujemy zmienić. A nie gdy nam się on skończy.

Istnieją przepisy na mleko dla szczeniąt przygotowywane w domu, które podam wkrótce. Żaden z nich nie został jednak przeze mnie wypróbowany.

Po jedzeniu konieczne jest delikatne masowanie brzuszka i krocza maluszków.

Najlepiej do tego celu użyć wilgotnych ciepłych wacików.
Efekt jest niemal natychmiastowy - szczeniak oddaje mocz i kał. W normalnych warunkach masażem i czyszczeniem legowiska zajmuje się suka. Wylizuje maluchy zapewniając masaż pobudzający perystaltykę jelit i czystość w gnieździe. Zjadanie odchodów młodych u wilków zapewniało lepszy kamuflaż gniazda, które w przeciwnym wypadku byłoby wyczuwalne dla drapieżników zainteresowanych łatwą zdobyczą jaką są bezbronne szczenięta.
Tak czy inaczej gdy szczenięta wychowują się bez suki, masowanie i sprzątanie spada na naszą głowę. A wierzcie lub nie, to ciężka praca.Sklep 
BazaarKrakow.pl - dywany, pościele, firany, zasłony, dywaniki, chodniki,
 ręczniki. Odbiór własny w Krakowie. Duży wybór wzorów, niskie ceny.