2010/05/10

Zatrucie metaldehydem i metiokarbem - środkami mięczakobójczymi

Wiosna, czas koszenia trawników, nawożenia, pozbywania się chwastów i szkodników.
Pamiętajmy, że nawozy, środki owadobójcze, chwastobójcze, mięczakobójcze itp. to silne trucizny dla naszych dzieci i zwierząt.

ZATRUCIE ŚRODKAMI MIĘCZAKOBÓJCZYMI
Objawy:
METIOKARB
drżenie mięśni całego ciała, ślinotok, zwężenie źrenic, biegunka, wymioty, mimowolne oddawanie kału i moczu
nie ma zagrożenia życia, zwykle objawy ustępują po 24-48 godzinach.
METALDEHYD
opisthotonus (wygięcie szyi w kierunku grzbietu), drżenie mięśni całego ciała, ślinotok, tachykardia, wysokie tętno, zaburzenia oddechowe, poszerzenie źrenic, biegunka, wymioty, mimowolne oddawanie kału i moczu,
zagrożenie życia na skutek niewydolności oddechowej;

Mechanizm działania:
hamowanie działania acetylocholinoesterazy (enzymu rozkładającego acetylocholinę - przekaźnik odpowiadający za skurcze mięśni)

Lecznie:
przeciwwstrząsowe
sedacja
nawodnienie
leki przyspieszające filtrację nerkową
atropina (znosi ślinotok, powoduje rozszerzenie źrenic ale nie znosi drżenia mięśni szkieletowych);


Sklep 
BazaarKrakow.pl - dywany, pościele, firany, zasłony, dywaniki, chodniki,
 ręczniki. Odbiór własny w Krakowie. Duży wybór wzorów, niskie ceny.

Zaburzenie autoimmunologiczne-pęcherzyca liściasta


Pęcherzyca liściasta (pemphigus foliaceus) to jedna z chorób autoimmunologicznych.

Czyli, taka choroba, w której układ immunologiczny, w normalnych warunkach chroniący organizm przed obcymi komórkami, nie rozpoznaje własnych, myli je z obcymi.
W przypadku pęcherzycy liściastej układ obronny wytwarza autoprzeciwciała przeciwko prawidłowym elementom naskórka. Uszkodzone zostają składniki odpowiedzialne za przyleganie do siebie komórek naskórka (keratynocytów). Dochodzi do procesu nazywanego akantolizą a oznaczającego oddzielanie się od siebie komórek naskórka.
Stąd w obrazie mikroskopowym potwierdzeniem będą akantocyty (komórki obłe) w przeciwieństwie do keratynocytów (komórek kolczystych).

Przed postawieniem diagnozy dotyczącej psa ze zdjęcia, należało wykluczyć kilka bardziej pospolitych chorób.
Z wywiadu dowiedziałam się, że pies wcześniej był nieskutecznie leczony kilkoma antybiotykami z różnych grup. Leczenie nie przyniosło żadnych skutków. Co ciekawe przedstawiony wynik badań bakteriologicznych był ujemny dla wszystkich bakterii. Nie wiadomo więc dlaczego zdecydowano się na antybiotykoterapię. Być może powodem było podobieństwo do zapalenia ropnego skóry i niedowierzanie badaniu bakteriologicznemu.

Pobranie zeskrobiny pozwoliło wykluczyć nużycę.
Barwienie preparatu odciskowego zmodyfikowanym barwnikiem Wright'a potwierdziło znikomą ilość bakterii a wykazało liczne neutrofile i akantocyty. Akantocyty są to zaokrąglone keratynocyty, charakterystyczne dla pęcherzycy (strzałki).