2010/01/13

odchów ślepego miotu - tydzień trzeci

Pod koniec drugiego tygodnia i na początku trzeciego dolna i górna powieka zaczynają się od siebie oddzielać. Proces ten zachodzi stopniowo, po 1-2 dniach oczy są już szeroko otwarte. Natychmiast po otwarciu oczu aktywny jest odruch rogówkowy, polegający na zamknięciu powiek dotkniętego oka. Pies jednak nadal nie widzi. Spojówka sprawia, że oko wydaje się 'mgliste' (zdjęcie 1). Po następnych kilku dniach zaczyna wyłaniać się wyraźnie granatowa tęczówka. Pies odróżnia światło od ciemności. Ostatecznie dopiero około 8tygodniowy pies widzi jak zwierzę dorosłe.
U poszczególnych szczeniąt powieki mogą oddzielać się w różnym czasie. Pierwszemu szczeniakowi
z mojego miotu oczy otworzyły się 11tego dnia, ostatniemu dopiero 16tego.

Poza wrażeniami wzrokowymi do szczeniąt zaczynają dochodzić wrażenia słuchowe.
Otwierają się przewody słuchowe.

Pod koniec drugiego i w trzecim tygodniu zaczynają wyrzynać się zęby. Komplet powinien być obecny do 12tego tygodnia. Moje szczenięta miały wszystkie zęby mleczne już w 5 tygodniu.
Psy mają 28 zębów mlecznych, po 14 w szczęce i żuchwie.
Najpierw wyrastają kły (4), potem zęby przedtrzonowe (12) i siekacze (12). Jeśli któryś z nich nie wyrośnie, w jego miejscu nie urośnie również stały ząb bo zawiązki obu tych zębów wywodzą się z tej samej tkanki embrionalnej. Zdarza się to rzadko. Zęby stałe zaczynają wyrastać w wieku około 4 miesięcy a 6 miesięczny pies ma już najczęściej komplet 42 stałych zębów. 20 zębów w szczęce i 22 w żuchwie. Dodatkowo wyrastają 4 zęby przedtrzonowe oraz 10 zębów trzonowych 4 w szczęce i 6 w żuchwie.I siekacze
C kły
P zęby przedtrzonowe
M
zęby trzonoweSzczeniaki zamieszkały w większym pudle, podzielonym na część sypialną i ubikację (gazety).
Same zorientowały się w czym rzecz i ułatwiają mi sprzątanie sikając najczęściej na gazety.Sklep 
BazaarKrakow.pl - dywany, pościele, firany, zasłony, dywaniki, chodniki,
 ręczniki. Odbiór własny w Krakowie. Duży wybór wzorów, niskie ceny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz