2010/01/17

Odrobaczanie szczeniąt

Niemal 100% szczeniąt jest zarażonych glistą psią Toxocara canis.
Larwy dostają się do organizmu szczenięcia przez łożysko jeszcze w łonie matki oraz z siarą i mlekiem po urodzeniu.
Rozpoczynają wędrówkę po organizmie, z krwią trafiają do wątroby a następnie do płuc. Szczenię odkrztusza i połyka larwę, która dostaje się do przewodu pokarmowego. Tu znajduje optymalne warunki do dalszego rozwoju i osiąga postać dojrzałą. To moment, w który chcemy trafić podając środki przeciwrobacze.
Taki cykl rozwojowy trwa około 2 tygodni, dlatego po raz pierwszy szczenię odrobacza się właśnie w wieku 2-3 tygodni.
Na rynku jest wiele środków przeciwrobaczych, kojarzonych z tzw. 'tabletką na odrobaczenie'. Zawierają one różne środki przeciwpasożytnicze, działające na inne pasożyty (glisty, włosogłówki, tęgoryjce, tasiemce). Należy użyć środka specjalnie przeznaczonego dla szczeniąt.

Po odrobaczeniu w kale można zaobserwować martwe postacie dorosłe Toxocara canis a przy intensywnej inwazji również żywe. Jeśli zarobaczenie jest znaczne zwierzęta mogą również wymiotować pasożytami. Wszystko to świadczy to o skuteczności naszego działania. Nawet przy tak intensywnej inwazji nie należy podawać od razu kolejnej dawki przeciwrobaczej! Zatrute glisty wydzielają toksyny, które w wysokim stężeniu mogą doprowadzić do śmiertelnego zatrucia szczenięcia.
Drugą dawkę podaje się po 2 tygodniach kiedy kolejne pokolenie larw przeobrazi się w postacie dorosłe. Następne dawki podajemy co 4 tygodnie do momentu kiedy szczenię będzie miało 6 miesięcy.
Do odrobaczania szczeniąt doskonale nadaje się 'Drontal Junior' (zawiesina) zawierający pyrantel (w postaci embonianu, który nie wchłania się z przewodu pokarmowego i wydalany jest z kałem w postaci niezmienionej) i febantel (szybko wchłaniany z przewodu pokarmowego i metabolizowany do fenbendazolu i oxfendazolu). Fenbendazol i oxfendazol to środki zwalczające zarówno postacie dojrzałe jak i larwalne nicieni i tasiemców. Działanie 'Drontal Junior' obejmuje zwalczanie glist, włosogłówek i tęgoryjców: Toxocara canis, Toxascaris leonina, Uncinaria stenocephala, Ancylostoma caninum, Trichuris vulpis.
Brak jest przeciwwskazań i działań niepożądanych do stosowania tego preparatu. Forma zawiesiny jest łatwiejsza do podania i przyjemniejsza dla malucha.
Cykl rozwojowy różni się u psa dorosłego oraz u żywicieli paratenicznych (rezerwowych) od cyklu jaki obserwujemy u szczeniąt.
U psów dorosłych do zarażenia dochodzi po zjedzeniu jaj inwazyjnych ze środowiska zewnętrznego. Z jaj w przewodzie pokarmowym rozwijają się larwy, przebijają ścianę jelita i z krwią wędrują do wątroby i płuc. Z płuc larwy dostają się do różnych narządów gdzie przyjmują formę uśpioną. Podobnie dzieje się u żywicieli paratenicznych, którymi może być inne zwierze lub człowiek.
U suk do 'obudzenia' uśpionych larw dochodzi podczas ciąży, a larwy wędrują przez naczynia łożyska do organizmu szczenięcia.
Gdy opiekujemy się szczenięciem należy pamiętać o higienie rąk i systematycznym sprzątaniu w jego środowisku a za jakiś czas o profilaktyce u zwierzęcia dorosłego.
Jaja inwazyjne to jaja, które 'dojrzewały' w środowisku zewnętrznym przez co najmniej 2 tygodnie a w zimie nawet do kilku miesięcy. Dlatego zarażeniem najbardziej zagrożone są dzieci bawiące się w piaskownicach i podnoszące z ziemi różne przedmioty.
Glistnica psia u dzieci jest najczęściej rozpoznawana gdy larwa zakończy swoją wędrówkę w oku i dojdzie do zaburzenia widzenia.

Sklep 
BazaarKrakow.pl - dywany, pościele, firany, zasłony, dywaniki, chodniki,
 ręczniki. Odbiór własny w Krakowie. Duży wybór wzorów, niskie ceny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz