2011/01/11

Nużyca uogólniona /część 3/

Demodecosis generalisata czyli demodekoza lub nużyca uogólniona to choroba skóry wywołana przez pasożyta Demodex Canis, który namnożył się w skórze psa. Najczęściej dochodzi do niej przy spadku odporności zwierzęcia.


Leczenie nużycy uogólnionej to prawdziwe wyzwanie. Choroba nawraca i wymaga częstych kontroli oraz interwencji przy nawet drobnych zmianach podczas nawrotu. Do takich zmian należy wypadnie sierści, drobne krostki i subtelna zmiana zapachu skóry.


W leczeniu stosuje się szampony np. Allermyl firmy Virbac albo Hexoderm, Eurowetu o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych i przeciwłojotokowych. Kąpiele w jednym z szamponów mają bardzo duże znaczenie ponieważ "torują drogę" lekom stosowanym miejscowo. Do takich leków należy na przykład (toksyczna dla ryb) amitraza. Jest to roztoczobójczy akarycyd. Amitraza zawarta jest w popularnej obroży Preventic przeciw kleszczom, które również należą do roztoczy. Obroże wymienia się raz w miesiącu.
Początkowo kąpiele w szamponie muszą być częste czyli należy psa kąpać codziennie przez cztery dni. Następnie dwa razy w tygodniu i na koniec raz w tygodniu.

Stosuje się też terapię antybiotykową przeciwko bakteriom wykazanym w badaniu bakteriologicznym. Najczęściej są to gronkowce, reagujące na antybotyki pierwszego rzutu.

Leczeniem wspomagającym, poza dobrej jakości dietą, mogą być kapsułki Normaderm, zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe, konieczne dla utrzymania skóry i włosów w dobrej kondycji

 

W leczeniu nużycy uogólnionej na świecie stosuje się iwermektynę, doustnie w ściśle odmierzonych dawkach. 
Należy pamiętać o dwóch uwagach dotyczących iwermektyny.
W Polsce nie ma leku zawierającego iwermektynę, przeznaczonego do stosowania u psów. Jedyny dostępny lek to lek dla zwierząt gospodarskich i koni. Oznacza to, że ryzyko podania tego leku spoczywa na barkach lekarza, który go podaje. I tu ważna jest kolejna uwaga.
Lek ten nie może być stosowany u ras staroangielskich (psów pasterskich, owczarków staroangielskich, coli, shelti, i ich mieszańców) - jest dla nich śmiertelną trucizną!
W leczeniu poważnych, nawracających i przewlekłych przypadków nużycy miejscowej można stosować iwermektynę podskórnie. W przypadku leczenia nużycy uogólnionej nie jest to właściwa metoda. Taka terapia nie zapewnia stałego stężenia substancji czynnej w organizmie i jest nieskuteczna. Nużycę uogólnioną należy leczyć iwermektyną doustnie przez 10 dni rozpoczynając od niewielkiej dawki, zwiększając ją codziennie o dawkę z 1 dnia. 

Sklep 
BazaarKrakow.pl - dywany, pościele, firany, zasłony, dywaniki, chodniki,
 ręczniki. Odbiór własny w Krakowie. Duży wybór wzorów, niskie ceny.

4 komentarze:

 1. Bardzo ciekawy i przydatny post .

  OdpowiedzUsuń
 2. zwiększając ją codziennie o dawkę z 1 dnia. Jak to rozumiec?

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeżeli chodzi o kosmetyki dla psów, to mojemu pupilowi często kupuję w sklepie groomerskim https://sklep.germapol.pl/ specjalną odżywkę w sprayu, która sprawia, że sierść jest zawsze dobrze odżywiona i nawilżona. Warto pamiętać, że zdrowa, zadbana sierść jest ważną oznaką wskazującą na stan zdrowia psa.

  OdpowiedzUsuń