2011/10/10

Co nas łączy z czworonogami - ZOONOZY cz.1 grzybica RINGWORM

Grzybicy sprzyjają wysoka temperatura i wilgotność, niska odporność organizmu i zadrapania skóry.
To tłumaczy dlaczego grzybica jest tak popularna w gorących krajach. Na przykład na Malcie jest to najczęstszy problem dermatologiczny zwierząt i jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych, z którymi właściciele przychodzą do lekarza weterynarii. Przyczyną zmory skórnej Malty i nie tylko jest dermatofit Trichophyton. To Trichophyton jest przyczyną grzybicy nazywanej 'Ringworm'. Do wystąpienia grzybicy najczęściej wystarczają 3 z wymienionych warunków. 

Co gorsza ludzie są również wrażliwi na zakażenie grzybicą. Może pojawić się na skórze w dowolnym miejscu naszego ciała, dotyczy również włosów i paznokci. Zmiany skórne najczęściej są okrągłe z zaczerwienioną obwódką. 

Stąd angielska nazwa RINGWORM. Dawniej wierzono, że przyczyną zmian skórnych są pasożyty - robaki 'WORMS'. Od kształtu zmian na skórze powstał drugi człon nazwy 'RING'.
Grzybica paznokci wywołana przez Trichophyton -zwykle objawia się zielonawo-brązową obwódką wokół paznokcia. Grzybica stóp powoduje przykry zapach.

U zwierząt zmiany są mniej regularne i zwykle początkowo powodują wyłysienia i zaczerwienie skóry. Naskórek często się złuszcza. W zaawansowanym stadium powstają strupy (jak na załączonych zdjęciach). Grzybica może dotyczyć wszystkich zwierząt i ludzi.

 

Ogólny podział dermatofitów zawiera 3 rodzaje Trichophyton, Microsporum i Epidermophyton.
W rodzaju Trichophyton rozróżniamy gatunki mentagrophytes, rubrum, verrucosum i inne.

Sklep 
BazaarKrakow.pl - dywany, pościele, firany, zasłony, dywaniki, chodniki,
 ręczniki. Odbiór własny w Krakowie. Duży wybór wzorów, niskie ceny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz