2010/04/13

Skutki uboczne środków antykoncepcyjnych u kotek

Stosowanie środków zapobiegających rui u kotek obarczone jest możliwymi skutkami ubocznymi.

Jednym z nich jest rozrost włóknisto-nabłonkowy, który sporadycznie może pojawiać się u kotek po zastosowaniu w niewłaściwym momencie cyklu.

Przypadek kliniczny: u 2 letniej kotki po kilku zastrzykach z octanem medroksyprogesteronu (Depo-Promone) i kilku z proligestonu (Delvosteron) pojawiły się 2 guzki w okolicy sutków (jeden w okolicy pachowej, drugi w okolicy fałdu kolanowego na przeciwległych listwach mlecznych) i w ciągu tygodnia powiększyły się do wielkości śliwek.

Guzki należy różnicować z gruczolakorakiem gruczołów mlekowych, często występującym nowotworowym kotek niesterylizowanych. Gruczolakorak posiada receptory dla estrogenów wydzielanych przez jajniki. Jedynym słusznym postępowaniem w tym przypadku jest usunięcie chirurgiczne guzów oraz zabieg sterylizacji, który zapobiegnie tworzeniu się nowych guzów.

W przypadku rozrostu włóknisto-nabłonkowego istnieje kilka sposobów postępowania. U kotek, u których stosowano środki antykoncepcyjne, należy te preparaty odstawić. Jeśli jest to możliwe kotkę należy poddać zabiegowi sterylizacji, w przeciwnym wypadku stosuje się terapię aglepristonem.

Na zdjęciach młoda (2 letnia) kotka, u której po kilkukrotnym stosowaniu środków zapobiegających rujce, wystąpił rozrost włóknisto-nabłonkowy. Kotka została wysterylizowana a zmiany rozrostowe pozostawione. Zmiany wchłoną się maksymalnie w ciągu 5 miesięcy czyli w okresie kiedy ostatnio zastosowany preparat zostanie zmetabolizowany.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz